دستگاه کامپکت باز

دستگاه کامپکت باز - آذرام تکس

آشنایی با دستگاه کامپکت باز

دستگاه کامپکت باز، درآخرین فرایند تکمیل پارچه و بعد از خشک شدن پارچه استفاده می‌شود. بنابراین اهمیت زیادی در تراکم پارچه و درخشندگی آن قبل از فرایند برش پارچه دارد. دستگاه کامپکت باز، یک دستگاه کنترل تراکم و فشردگی پارچه است که می‌تواند پارچه را در جهت طول آن متراکم‌تر کند. بدین ترتیب پارچه در برابر بخار آب یا شستشو تغییر نخواهد کرد. به طور کلی فرایند کامپکتینگ یا فشرده سازی مکانیزمی دارد که پارچه به اندازه کافی جمع می‌شود تا آن را ضد انقباض کند. نکته قابل توجه این است که این فرایند باید به درستی و مطابق اندازه‌گیری‌های صحیح بر روی پارچه انجام شود. در غیر اینصورت لباس دوخته شده با آن پارچه پس از شستشو به اصطلاح آب می‌رود و کوتاه می‌شود.

فرایند فشرده سازی همچنین منجر به افزایش تراکم، کنترل ضخامت پارچه و کاهش طولی آن می‌شود. ضخامت پارچه هنگام خروج از دستگاه کامپکت باز بیشتر از پارچه ورودی است. برای مثال اگر 2 متر پارچه وارد دستگاه کامپکت باز شود، پارچه با 1.75 سانتی متر طول از آن خارج می‌شود. کم شدن طول پارچه به معنای فشرده شدن و افزایش ضخامت پارچه است. در این فرایند بخاردهی به پارچه باید انجام گیرد زیرا در صورت عدم بخاردهی و اتو زدن، پارچه به حالت اولیه خود باز می‌گردد.

میزان جمع شدگی پارچه در دستگاه کامپکت باز قابل تنظیم است. طبق جداول استاندارد و آزمایشات مناسب، میزان جمع شدگی پارچه محاسبه شده و روی دستگاه قابل تنظیم است.

در دستگاه کامپکت باز، حلقه‌های بافتی که طی مراحل تولید پارچه از یکدیگر فاصله گرفته‌اند، فشرده شده و در موقعیت درست تثبیت می‌شوند. این فرایند فشرده سازی تحت عملیات فیزیکی و مکانیکی و با بخار سیلندر یا اتوی داغ انجام می‌شود.

انواع مدل های دستگاه کامپکت باز

سیستم حرارتی بخار داغ، سیستم حرارتی روغن داغ و سیستم حرارتی المنت و روغن داغ در دستگاه کامپکت باز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سیستم حرارتی بخار آب، افت حرارتی وجود دارد. این افت حرارتی به دلیل عدم کنترل یکنواخت گرما در ابتدا و انتهای سیلندر رخ می‌دهد. از طرف دیگر سیستم حرارتی با بخار آب با محدودیت افزایش دما مواجه است. در این سیستم دما حداکثر تا 160 درجه سانتیگراد افزایش می یابد که برای پارچه های مخلوط پنبه و پلی استر مناسب نیست. در دستگاه کامپکت باز سیستم حرارتی روغن نیز مانند سیستم حرارتی بخار آب با افت دما و محدودیت افزایش دما مواجه است.

دستگاه کامپکت باز - آذرام تکس

دو نوع افت حرارتی در سیستم های حرارتی روغن دیده می‌شود. افت حرارتی اول به دلیل فاصله منبع روغن تا دستگاه کامپکت باز رخ می‌دهد. افت حرارتی دوم بر اثر چرخش روغن در محفظه دستگاه کامپکت باز صورت می‌گیرد. در سیستم حرارتی المنت و روغن داغ بر خلاف دو سیستم حرارتی دیگر افت حرارتی رخ نمی‌دهد. حرارت دقیق و بسیار بالایی را برای دستگاه کامپکت باز تامین می‌کند. گرما در این سیستم حرارتی در یک محفظه بسته و در خلا ایجاد می‌شود. همچنین در این سیستم و تثبیت حرارتی یکنواختی ایجاد شده و کناره های پارچه لوله نمی‌شود. بنابراین سیستم حرارتی المنت و روغن داغ بهترین سیستم حرارتی برای استفاده در دستگاه کامپکت باز است. فشار بخار، ابعاد دستگاه، طول غلتک، سرعت دستگاه و درجه حرارت با توجه به مدل دستگاه کامپکت باز ممکن است متفاوت باشد. ظرفیت تولید، حداقل و حداکثر عرض ورودی پارچه نیز از جمله مشخصه هایی است که در انواع مختلف دستگاه کامپکت باز متفاوت است.

قیمت دستگاه کامپکت باز ‏

ویژگی های دستگاه کامپکت باز و فناوری های به کار رفته در آن از عوامل موثر بر قیمت دستگاه می‌باشند. ویژگی هایی مانند ظرفیت دستگاه، ابعاد، نوع سیستم تامین گرما و قدرت بخاردهی در قیمت خرید دستگاه تاثیرگذار هستند. علاوه بر مشخصه‌های دستگاه، عوامل بازار مانند نوسانات ارز، محدودیت‌های صادرات و واردات دستگاه‌ها و لوازم جانبی موجب تغییر قیمت ماشین آلات می‌شوند. خریداران برای دستیابی به محصولات با کیفیت بالا و قیمت مقرون به صرفه باید با کارشناسان و مدیران فروش شرکت در تعامل باشند.

برای مدیران فروش رضایت مشتری همیشه در اولویت است. کارشناسان فروش شرکت همیشه تلاش می‌کنند تا به مشتریان خود محصولات با کیفیت بالا و خدمات پاسخگویی دقیق را ارائه دهند. کارشناسان فروش اطلاعات منحصر به فردی را به خریداران در مورد فناوری‌های جدید به کار رفته در انواع دستگاه کامپکت باز خواهند داد.  خریداران میتوانند با تعامل با مدیران فروش شرکت، سازندگان پیشرو و مطرح دنیا را بشناسند و بهترین دستگاه کامپکت باز را خریداری نمایند. مشتریان میتوانند برای اطلاع از قیمت انواع دستگاه‌ کامپکت باز موجود، شرایط و نحوه خرید با شماره‌های سایت تماس بگیرند. همچنین پشتیبانی سایت بصورت 24 ساعته پاسخگویی به مشتریان را امکانپذیر کرده است.

دستگاه کامپکت باز - آذرام تکس

نحوه کامپینگ بر روی پارچه

دستگاه کامپکت باز از بخش هایی مانند ورودی پارچه، واحد بخاردهی و کمپرس هوا، تسمه نگهدارنده پارچه و غلتک تشکیل شده است. ورودی پارچه در دستگاه کامپکت باز مانند دستگاه استنتر است. با این تفاوت که پارچه در دستگاه کامپکت باز به حالت چین‌خورده در کنار هم یا به اصطلاح  (Over Feed)وارد دستگاه می‌شود. دلیل قرارگیری پارچه در دستگاه بصورت (Over Feed) این است که پارچه امکان جمع شدن و رسیدن به ابعاد صحیح را داشته باشد. با بخاردادن به پارچه طی مدت زمان معین، پارچه در طول و عرض واقعی خود قرار می‌گیرد. حرکت پارچه به کمک نوارهای ضخیم لاستیکی و تفاوت سرعت بین غلتک ورودی پارچه و خروجی آن بر روند فرایند تاثیرگذار هستند. اتوزنی و بخاردهی پارچه در دستگاه کامپکت باز در دمای 140 درجه سانتیگراد بر روی پارچه اعمال می‌شود.

 فرایند کار به این صورت است که پارچه از بین مجموعه‌ای از غلتک‌ها با کمک تسمه عبور می‌کند. بعد از بخاردهی و اتوزنی به صورت رول شده از انتهای دستگاه خارج می‌شود. سرعت دستگاه کامپکت باز معمولا بین 15 تا 20 متر در دقیقه است. توجه به این نکته ضروری است که در فرایند کامپکتینگ، پارچه دو بار از ناحیه کامپکتینگ دستگاه عبور می‌کند. به دلیل این که فرایند فشرده سازی باید در دو طرف پارچه لوله‌ای و به طور مجزا انجام شود. به عبارت دیگر فرایند اتوزنی و بخاردهی در یک مرحله بر روی پارچه و در مرحله دیگر بر پشت پارچه انجام می‌شود. در دستگاه کامپکت باز تماس پارچه با غلتک‌های داغ منجر به تغییر در مقدار جذب رنگ در پارچه خواهد شد. بنابراین یکنواختی حرارت سیلندرها اهمیت دارد و در انتخاب سیستم حرارتی مناسب پارچه باید به آن توجه شود.  به عبارت دیگر میزان حرارت سیلندر اول و دوم به گونه‌ای باشد که هر دو طرف پارچه حرارت یکسانی را دریافت کنند.

دستگاه کامپکت باز - آذرام تکس

فروش دستگاه کامپکت باز

انواع مدل های مختلف دستگاه کامپکت باز با فناوری های پیشرفته که توسط شرکت های معتبر دنیا ساخته شده‌اند در بازار موجود است. تنوع محصولات به گونه ای است که خریداران می‌بایست قبل از خرید از ویژگی‌ها و کاربرد محصولات اطلاع داشته باشند. کارشناسان فروش شرکت با سالها تجربه و تخصص در این زمینه یک مرجع راهنما برای خرید ماشین آلات نساجی هستند. تجهیزات به کار رفته در دستگاه، خدمات پس از فروش و کشور سازنده دستگاه در هنگام خرید باید مورد توجه قرار گیرد. مدیران فروش شرکت اطلاعات واقعی و مبتنی بر بازار جهانی به مشتریان ارائه می‌دهند و همکاری‌های لازم را با مشتریان خواهند داشت. پاسخگویی 24 ساعته پشتیبانی سایت اطلاعات فنی و راهنمایی‌های مناسب را در اختیار خریداران قرار می‌دهد. مشتریان برای اطلاع از فناوری‌های به کار رفته در انواع دستگاه‌ کامپکت باز و خرید محصولات می‌توانند با شماره‌های وب‌سایت تماس بگیرند.

دستگاه کامپکت باز - آذرام تکس

سوالات متداول

دستگاه کامپکت باز، درآخرین فرایند تکمیل پارچه و بعد از خشک شدن پارچه استفاده می‌شود. بنابراین اهمیت زیادی در تراکم پارچه و درخشندگی آن قبل از فرایند برش پارچه دارد. دستگاه کامپکت باز، یک دستگاه کنترل تراکم و فشردگی پارچه است که می‌تواند پارچه را در جهت طول آن متراکم‌تر کند

ویژگی های دستگاه کامپکت باز و فناوری های به کار رفته در آن از عوامل موثر بر قیمت دستگاه می‌باشند. ویژگی هایی مانند ظرفیت دستگاه، ابعاد، نوع سیستم تامین گرما و قدرت بخاردهی در قیمت خرید دستگاه تاثیرگذار هستند. علاوه بر مشخصه‌های دستگاه، عوامل بازار مانند نوسانات ارز، محدودیت‌های صادرات و واردات دستگاه‌ها و لوازم جانبی موجب تغییر قیمت ماشین آلات می‌شوند. خریداران برای دستیابی به محصولات با کیفیت بالا و قیمت مقرون به صرفه باید با کارشناسان و مدیران فروش شرکت در تعامل باشند.

 فرایند کار به این صورت است که پارچه از بین مجموعه‌ای از غلتک‌ها با کمک تسمه عبور می‌کند. بعد از بخاردهی و اتوزنی به صورت رول شده از انتهای دستگاه خارج می‌شود. سرعت دستگاه کامپکت باز معمولا بین 15 تا 20 متر در دقیقه است. توجه به این نکته ضروری است که در فرایند کامپکتینگ، پارچه دو بار از ناحیه کامپکتینگ دستگاه عبور می‌کند. به دلیل این که فرایند فشرده سازی باید در دو طرف پارچه لوله‌ای و به طور مجزا انجام شود. به عبارت دیگر فرایند اتوزنی و بخاردهی در یک مرحله بر روی پارچه و در مرحله دیگر بر پشت پارچه انجام می‌شود. در دستگاه کامپکت باز تماس پارچه با غلتک‌های داغ منجر به تغییر در مقدار جذب رنگ در پارچه خواهد شد. بنابراین یکنواختی حرارت سیلندرها اهمیت دارد و در انتخاب سیستم حرارتی مناسب پارچه باید به آن توجه شود. 

دیدگاهتان را بنویسید